Výstavní činnost

Chronologicky řazený archiv 194 výstav filmových plakátů, jež se nám podařilo realizovat během čtrnácti let naší existence nejen v Čechách, ale i v zahraničí ( USA, Japonsko, Polsko, Itálie, Španělsko , Rakousko ). Máte-li zájem o uspořádání výstavy kontaktujte nás .

Podrobněji Vše

Japonský film v československém a polském plakátu

Kino Hvězda, Uherské Hradiště (1. 8. 2021 - 31. 8. 2021) —

Výstava představuje třicetpět československých a polských autorských výtvarných plakátů, které vznikly v rozmezí let 1959–1989 pro Ústřední půjčovnu filmů v Československu a Centralu wynajmu filmów v Polsku k filmům Akiry Kurosawy a dalších japonských režisérů.
Legendární Kurosawův opus Sedm statečných je ve vystavené kolekci zastoupen hned čtyřmi variantami. Kromě českého a polského plakátu i vynikajícím návrhem německého grafika Hanse Hillmanna pro Atlas film a studentským plakátem V. Vilímovského.
Významní čeští afišisté Zdeněk Ziegler, Karel Vaca a Bedřich Dlouhý navrhli plakáty k filmům Děrsu Uzala, Nebe a Peklo a Rašomon. Nejpilnější autor polského plakátu (více než 1000 realizovaných návrhů) Waldemar Swierzy navrhl plakát ke Kagemušovi.
Kurosawovi filmy jsou ve výstavě doplněny dalšími plakáty slavných japonských režisérů. Masaki Kobayashi je v expozici zastoupen hned sedmi plakáty: Harakiri, Kwaidan, Óda na unaveného člověka a Vzpoura. Film Kaneta Shindoá Ostrov lze vidět jak v polském tak českém provedení (Waldemar Swierzy a Jiří Balcar). Největší zajímavostí je pak japonský originální plakát, který si k filmu Kagemuša navrhl sám Akira Kurosawa.

Plakáty ke slavným českým komediím

Bio Centrál Hradec Králové (25. 6. 2021 - 30. 9. 2021) —

Vystavená kolekce představuje dvacet plakátů k nejpopulárnějším a rovněž nejvíce navštěvovaným komediím československé kinematografie do roku 1989. Co plakát to divácký hit: Adéla ještě nevečeřela, Jáchyme hoď ho do stroje, Marečku podejte mi pero, Limonádový Joe, Šest medvědů s cibulkou, Vrchní, prchni!, Pane vy jste vdova, Na samotě u lesa, Postřižiny, Kulový blesk, Ať žijí duchové atd..

Plakáty jsou vytvořeny předními českými výtvarníky, kteří pracovali pro Ústřední půjčovnu filmů: Karel Vaca, Zdeněk Ziegler, Milan Grygar, Jaroslav Fišer a Theodor Pištěk.

"Zlatý fond" světové kinematografie v plakátu

Foyer kina Světozor, Praha (24. 5. 2021 - 30. 8. 2021) —

Výstava představuje šedesát plakátů k historicky nejúspěšnějším a divácky nejvyhledávanějším filmům světové kinematografie šedesátých a sedmdesátých let 20. století.

Byť se mnohé z nejproslulejších filmů z různých, především ideologických důvodů, na plátnech českých kin neobjevily, přesto jde o reprezentativní výběr představující filmy takových legend světového filmu jakými byli: Federico Fellini, Ingmar Bergman, Stanley Kubrick, Luchino Visconti, Billy Wilder, Pier Paolo Pasolini, Jean-Luc Godard, Alfred Hitchcock, Sergio Leone, Francois Truffaut, Steven Spielberg, Akira Kurosawa a další.

Franz Kafka v plakátu

Foyer kina Aero, Praha (24. 5. 2021 - 24. 9. 2021) —

Výstava představí jak plakáty k filmům inspirující se dílem tohoto pražského rodáka, tak divadelní inscenace. S filmových lze zmínit americký film režiséra Orsona Wellse Proces který doprovodil v roce 1969 Zdeněk Ziegler, nebo kultovní český fim Amerika Vladimíra Michálka z roku 1994. Pro pražské divadlo E.F.Buriana navrhl Karel Míšek v 90. letech plakáty k inscenacím Zámek a Proces. Jiří Flejšar pak v roce 1994 navrhl soubor deseti ideových, sítotiskových plakátů pro Expozici Franze Kafky v jeho rodném domě.

Výstavy plakátů v roce 2021 v kinech Aero, Oko a Světozor podporuje MHMP.

Divadelní plakáty tří pražských kultovních divadel z 60.let

(24. 5. 2021 - 24. 9. 2021) —

Tato výstavu představí unikátní divadelní plakáty tří legendárních pražských divadel z 60. Let.
Nezapomenutelným plakáty se na sklonku 60.let představil Milan Kopřiva a Pavel Brom (ve spolupráci s fotografem Josefem Koudelkou) pro inscenace Otomara Krejči pro Divadlo za Branou (Provaz o jednom konci, Hodina lásky..) Libor Fára, tento významný vizuální umělec dvacátého století, vytvořil dvacet plakátů pro legendární Činoherní klub v Praze (Bratři Karamazovovi, Na dně, revizor). Pro Divadlo na Zábradlí navrhovali plakáty Jiři Balcar, Libor Fára, Milan Grygar nebo Jan Solpera.

Výstavy plakátů v roce 2021 v kinech Aero, Oko a Světozor podporuje MHMP.

Navigace