Detail výstavy

 

Instalace výstavy:

Zlatá éra československého fimového plakátu XVI. Josef Flejšar

Foyer kina Světozor; Praha (13. 9. 2012 - 13. 11. 2012) —

Retrospektivní výstava představuje 55 filmových, výstavních a divadelních plakátů jednoho z nejvýznamnějších československých grafických designérů Josefa Flejšara

Po dohodě s rodinou Josefa Flejšara jsme začali zpracovávat tuto významnou plakátovou pozůstalost. Uvedení 350 plakátů na našich stránkách je prvním výsledkem naší dokumentační činnosti. Ta bude v následujících měsících pokračovat a měla by v budoucnu vyústit do samostatných webových stránek věnovaných kompletnímu dílu tohoto předního tvůrce československého plakátu.

JOSEF FLEJŠAR
Narozen 28.5.1922 Nový Bydžov. Zemřel 17.5. 2010 Praha
Věnoval se užité grafice (plakát, knižní grafika, koordinovaný vizuální styl), výstavnictví a monumentální tvorbě (návrhy goblénů a dekorativních panó, sgrafitová malba a kresba).
Byl členem Svazu českých výtvarných umělců a Alliance Graphique Internationale. Studoval na Státní uměleckoprůmyslové škole v Praze (1941–1943) u profesora Jaroslava Bendy. Po osvobození republiky se vrátil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (1945–1947) do ateliéru pro užitou a propagační grafiku profesora Antonína Strnadela.
Po absolutoriu vstupuje do reklamního ateliéru Schlosser, později spolupracuje se skupinou propagačních grafiků v družstvu výtvarných umělců Tvar, která se v padesátých letech spojuje s reklamní skupinou Josefa Burjanka a Remo (Reklama a móda) a vzniká družstvo Propagační tvorba.
Patří k zakladatelům Skupiny průmyslových výtvarníků Umělecké besedy, nazývané Bilance podle výstav, které pořádali v letech 1958–1968. Zabýval se plakátovou tvorbou, věnoval se knižním úpravám a ilustracím.
Byl jedním z nejplodnějších československým afišitům. Vytvořil přes 400 návrhů plakátů (filmové, divadelní, výstavní).

O výstavě i zde

Navigace