Detail výstavy

 

Vystavení muži:

Muž v Československém filmovém plakátu

Kino Světozor, Praha (1. 1. 2009 - 28. 2. 2009) —

Výběr autorských výtvarných plakátů představuje tentokráte takřka padesát plakátů předních československých výtvarníků k filmům, kde ústřední roli hraje muž a jeho mužský svět – s jeho radostmi i strastmi.

Rozšířenou, virtuální verzi výstavy obsahující 120 plakátů s mužskou tématikou najdete zde:Muž v plakátu

Již samotné názvy filmů v jistém kontextu leccos napoví o širokém rozkročení této výstavy. Plakáty k filmům: Mlčení mužů, Muži bez práce, Muž na útěku, Muži v nesnázích-, Vesnice bez mužů, Ztracený muž, Muž přes palubu, dokreslují vskutku nelehkou, chvilkami deprimující roli mužů na tomto světě.
Naopak plakáty k filmům: Muž se psem, Báječní muži na létajících strojích, Muži a hory, Muži v sedle a Muži a boj svědčí o mnohých kratochvílích mužského světa, které si muži umí dopřát. Plakáty k filmům Muž z Hongongu, Muž z Mallorky a Muž z Londýna zase potvrzují ten obecně známý fakt mužské přelétavosti.
Samostatnou kapitolou jsou pak samozřejmě plakáty k filmům: Muž a žena, Muž který lže, Muž pod postelí, Jak se přiznat svému muži, S muži to není lehké jež dokreslují věčnou složitost soužití mužů a žen.
Plakát W.A. Schlossera k filmu Muž proti muži pak tragiku mužské existence jen dokresluje a uzavírá.

Pavel Rajčan,
kurátor výstavy

Související:

Navigace