Detail výstavy

 

Pozvánka a fota z vernisáže:

Zlatá éra československého filmového plakátu - VI. Karel Machálek - Zlín

Kino Světozor, Praha (6. 11. 2008 - 15. 12. 2008) —

Plakáty Karla Machálka-Zlína který žije a tvoří trvale od roku 1977 v Paříži, jsou již šestým pokračováním autorského výstavního cyklu: “Zlatá éra českého filmového plakátu”, který probíhá za osobní účasti autorů.
Karel Machálek patří mezi přední české afišisti. Jeho plakáty k filmům: Oidipus král, Bella-Donna, Ukradené polibky nebo Falstaff patří k tomu nejlepšímu co v československém plakátu vzniklo.

Karel Machálek
Narozen 23. července 1937 ve Zlíně.
Malíř, grafik, básník.

Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti (1952-1956) a na Akademii výtvarných umění v Praze (1957-1963; Karel Souček, Vlastimil Rada). Kolektivně vystavuje od roku 1966, samostatně od roku 1967.

V šedesátých letech vystoupil na veřejnost nejen jako básník, ale i jako výtvarník (spolupráce se Špálovou galerií, řízenou Jindřichem Chalupeckým). V roce 1967 poprvé navštívil Paříž, o rok později pobýval v Římě a ve Florencii. Po sovětské okupaci krátce spolupracoval s düsseldorfskou galeriií Wendorf-Swetec a 1. července 1976 odjel na studijní pobyt do Francie.
V roce 1977 pracoval v Nogent-sur-Marne v bývalém ateliéru sochaře Marcela Gimonda a připravoval samostatnou výstavu, již mu nabídla lyonská galerie Paula Gauzita. Když mu česká ambasáda ještě před dokončením výstavy odmítla prodloužit pobyt, požádal o azyl. Od roku 1978 pracoval v pařížském ateliéru v rue de Louvre a spolupracoval s uměleckou slévárnou Coubertinovy nadace v Saint-Rémy-lčs-Chevreuse. V roce 1980 vydal v Římě vlastním nákladem básnickou sbírku Dům druhých a rok nato obdržel francouzské občanství.
Za funkčního období Françoise Mitteranda, v letech 1992-93, realizoval na zakázku francouzského ministerstva kultury a prezidentské kanceláře svá vrcholná sochařská díla: Sluneční bárku (pro park zámku Rambouillet) a Antropomorfní architekturu. Karel Zlín se zúčastnil tří desítek kolektivních výstav a realizoval čtyři výstavy samostatné.
Je autorem rozsáhlého básnického díla.

V letech 1968-1976 vytvořil třiapadesát filmových plakátů.

Navigace