Detail výstavy

 

Andrzej Pagowski - Plakáty (kino Aero)

Kino Aero, Praha (12. 6. 2023 - 31. 8. 2023) —

Narodil se 19. dubna 1953 ve Varšavě.

Andrzej Pagowski je absolventem Státní vysoké školy výtvarných umění v Poznani.
Kde získal diplom v ateliéru legendy polského plakátu prof. Waldemara Świerzyho.
Je jedním z nejvýraznějších tvůrců mladší generace polských grafiků kteří navazují na mistry polské plakátové školy padesátých a šedesátých let (Cieslewicz, Lenica, Swierzy, Górka, Starowieyski atd).
Jako výtvarník plakátů debutoval plakátem k divadelní hře Aleksandera Fredra Manžel a manželka, oceněným na Mezinárodním bienále plakátů v Brně v roce 1977.
Získal několik desítek ocenění v soutěži Nejlepší plakát Varšavy. Byl opakovaně úspěšný v soutěžích časopisu The Hollywood Reporter a v soutěži Chicago International Film Poster Competition. Tadeusz Różewicz a Andrzej Wajda ho označují za svého nejlepšího afišistu.
Výběr šestnácti plakátů v kině Aero představuje jen malou část palety výrazů Andrzeje Pagowského. Nechybí plakáty k zásadním dílům světové kinematografie (Formanovo Hair, Felliniho Ginger a Fred a Oskary ověnčený Kabaret) – stejně jako plakáty k vrcholům polské kinematografie (filmy Krysztofa Kieslowského Amatér (Amator), Bez konce (Bez konca) a Náhoda (Przypadek) a Wajdův Muž ze železa (Czlowiek z zelaza).
V roce 2005 byl Andrzej Pągowski vyznamenán Rytířským křížem Řádu Polonia Restituta za celoživotní dílo.

Navigace