Detail výstavy

 

Plakáty ke kultovním filmům 90.let (Bio Central)

Bio Central, Hradec Králové (5. 10. 2023 - 31. 12. 2023) —

Výstava představuje dvacet plakátů ke kultovním filmům 90. let.
Tyto filmy se proháněly po plátnech českých kin po celá devadesátá léta a kdo je neviděl nic neznamenal. Prolétávaly českými kinosály a začasto jen míra pivem polité podlahy vypovídala kolik stovek lidí je hltalo.
Soubor představuje deset plakátů k českým filmům 90. let a deset k zahraničním klasikám.
Devadesátá léta byla nástupem nové generace výtvarníků (Najbrt, Cihlář) kteří svým přátelům – režisérům kultovních filmů 90. let – navrhovali plakáty a měli chuť navázat na výtvarně originální filmové plakáty svých předchůdců (kteří i v mnoha případech byli jejich profesory na studiích) ale i vyhovět rostoucím požadavkům filmového trhu. To je případ plakátů k filmům: Kouř, Krvavý román, Šeptej, Pelíšky, Česká soda, Žiletky, Indiánské léto, Návrat Idiota, Šakalí léta, Knoflíkáři.
Kultovní klasiku zahraničních filmů pak reprezentují plakáty k filmům: Takoví normální zabijáci, 12 opic, Apokalypsa, Lid versus Larry Flynt, Pulp fiction, Forrest Gump, Mlčení jehňátek nebo Trainspotting.

Vystavené plakáty jsou součástí sbírky plakátů Terryho ponožky. Jde o dobové tisky které čeští distributoři těchto filmů museli zhusta doplňovat logy a jmény firem a médií které zářily na korporátní obloze českého podnikání a i to vás bude vracet zpět do hřejivé náruče devadesátek.

Navigace