Detail výstavy

 

Plakáty - devadesátky - kultovky

Foyer Kina Aero, Praha (16. 4. 2019 - 20. 6. 2019) —

Výstava představuje dvacet plakátů ke kultovních filmům 90. let.
Tyto filmy se proháněly po plátnech českých kin po celá devadesátá léta a kdo je neviděl nic neznamenal. I Kinem Aero v prvních letech jeho otevření (1998) tyto bijáky svištěly horem dolem. Prolétávaly sálem a začasto jen míra pivem polité podlahy vypovídala kolik stovek lidí je hltalo.

Aneb bylo to roky kdy Wágnerovské hřmění Coppolových vrtulníků z Apokalypsy střídalo cvakání zubů Hannibala Lectera z Mlčení jehňátek střídané svistotem zatraceně ostrých prstíků Freddyho Kruegera v Noční můře v Elm Street. Woody Harrelson v opusu Olivera Stonea nestačil chladit svou brokovnici a příliš zasněn nad závratnou hloubkou jejího ústí – málem zakopl u uřízlé ucho Davida Lynche v jeho Modrém sametu povalující se v trávě. Britská mládež se s vervou a nadšením věnovala svým koníčkům v Trainspottingu a Acid Hausu, zatímco Bruce Willis s Bradem Pittem honili 12 opic Terryho Gilliama. A tak by se dalo pokračovat dál co další film to legenda: Pulp Fiction, The Big Lebowski, U-turn, Od soumraku do úsvitu, Lid versus Larry Flynt, Matrix, Zběsilost v srdci, Sedm, Zbytečná krutost atd.

Byly to krásné časy!

Vystavené plakáty jsou součástí sbírky plakátů Terryho ponožky. Jde o dobové originály které čeští distributoři těchto filmů museli zhusta doplňovat logy a jmény firem a médií které zářily na byznys nebi devadesátek a i to vás bude vracet zpět do hřejivé náruče devadesátek.

Navigace