Detail výstavy

 

For Eyes Only - České a polské plakáty

Foyer kina Světozor (6. 2. 2018 - 30. 4. 2018) —

Výstava obsahuje šedesát plakátů polských a československých autorů vzniklých mezi léty 1960 až 1989. Tento výběr akcentuje jeden z nejčastěji používaných výtvarných symbolů (znaků): oko. Výtvarníci, ať polští nebo domácí při navrhování plakátů často používali základní znaky a symboly jako bylo právě oko, ruka, srdce, květina, zbraň atp.

Kromě filmových plakátů budou vystaveny i návrhy divadelních plakátů. Polsko zastupují výtvarníci Jan Lenica, Franciszek Starowieyski, Lech Majewski, Bronislaw Zelek, Wiktor Górka a Eryk Lipinski. Československo pak Karel Teissig, Zdeněk Ziegler, Milan Grygar, Karel Machálek, Josef Vyleťal, Karel Vaca a další. 

    Zajímavostí výběru je pak představení několika plakátů z projektu slavného japonského vydavatelského domu Toppan Printing z roku 1993.
Legendy grafického designu Yosaku Kamekura, Alain Well a Milton Glaser dle svého názoru vybrali 100 nejlepších, světových plakátů vzniklých mezi léty 1945-1990 (do tohoto prestižního výběru se dostal jediný český výtvarník a to Josef Flejšar svým protialkoholovým plakátem Alkohol, 1962). 
Tři z nich jsou pak součástí výběru této výstavy. Výstavní plakát Stasyse Eidrigeviciuse z roku 1987; firemní plakát pro IBM z roku 1982 od Paula Randa a velkoformátoový návrh Jean Michala Folona pro Mezinárodní filmový festival v Cannes z roku 1979.

Navigace