PlakátyAutoři — Kadrnožka, Dimitrij

Kategorie

Kadrnožka, Dimitrij

Kadrnožka, Dimitrij

Narozen 29.10.1923 v Kroměříži. Zemřel 23.4. 2022 Praha.

Studoval na VŠUP v Praze u prof. Antonína Strnadela (1945-1950) a scénografii na AMU v Praze u prof. Františka Tröstera (1951-1954).
Věnuje se malbě a grafice, v užité grafice nejvíce filmovému plakátu (více než 150 filmových a divadelních plakátů). Výtvarně spolupracoval na dvaceti celovečerních filmech režisérů K. Steklého a D. Kleina. Jeho obrazová díla jsou věnována skoro výhradně krajině.

…více

Dimitrij Kadrnožka ( * 1923 v Kroměříži) velmi charismatická osobnost, která je na české výtvarné scéně umělecky aktivní přes půl století, však paradoxně zůstává známější v zahraničí než u nás. V letech 1945 – 1950 vystudoval pražskou Uměleckoprůmyslovou školu a pak se věnoval studiu oboru scénografie na Akademii múzických umění.

Mezi léty 1967 – 1974 žil a umělecky působil na Kubě, kam byl vyslán Ministerstvem kultury. Cílem umělcovy mise do této latinskoamerické země bylo založit Národní školu umění (Escuela Superior National del Arte) v Havaně. Nakonec se mu podařilo zreformovat výuku výtvarného umění v revolučním nadšením prostoupené Havaně a na Akademii strávil čtyři roky jako profesor, přičemž následně zastal i funkci ředitele. Od svého návratu do Československa se věnuje volné tvorbě a tvorbě filmových plakátů, kterými přispěl k rozvoji českého filmu v poslední třetině 20. století. Za tuto tvorbu obdržel také prestižní ocenění.
(převzato z svrap.cz)

 
 

Navigace