Herci

Kromě amerických filmových hvězd (Paul Newman, Raquel Welch) byli v Československu velmi oblíbení především herci italští a francouzští (Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Marcello Mastroianni, Louis de Funés) a další. Plakáty k filmům, ve kterých hrají další filmové hvězdy, hledejte přímo v naší databázi. Do vyhledávání stačí zadat jméno hledaného herce.

Jean-Paul Belmondo (37)

“Co dávají?” – “Ale, zase Belmonda …”, říkávalo se kdysi před českými kiny. Pro Vacovu plakátovou výraznost je typický návrh k filmu Muž z Hongkongu. Vynikající je Fremundův Statek s Claudií Cardinaleovou.

Claudia Cardinale (36)

Zdeněk Ziegler, který vytvořil zhruba 300 filmových plakátů, ztvárnil i Claudii Cardinale na svém afiši k filmu Cartouche. Vynikající je i Vyleťalův návrh k filmu Luchina Viscontiho Hvězdy velkého vozu.

Alain Delon (32)

Francouzské filmy byly v Českoslovenku velmi oblíbené. Josef Vyleťal ve svém surreálném plakátu Černý tulipán imaginací nešetřil. Povídka o policajtovi pak zastupovala oblíbené kriminální filmy.

Catherine Deneuve (21)

Velmi divoký je Jarošův návrh k filmu Oslí kůže, ve kterém Catherine Deneuve zazářila s Jeanem Maraisem. Uhrančivá je pak Beladonna Karla Machálka.

Clint Eastwood (18)

Zdeněk Ziegler vytvořil vynikající typografický plakát k filmu Bledý jezdec. Žánrově příznačný je pak plakát k filmu Joe Kidd.

Jane Fonda (14)

Stanislav Vajce svou typickou, výrazně barevnou koláží vytvořil plakát k filmu Bosé nohy v parku. Výstižná je rovněž Teissigova koláž k filmu Nora.

Louis de Funès (30)

V Československu oblíbený francouzský komik. Úsměvná je Jarošova fotomontáž k filmu Křidýlko nebo stehýnko a Tománkův triptych:Fantomas, Fantomas se zlobí a Fantomas kontra Scotland Year.

Dustin Hoffman (19)

Jeden z nejuznávanějších českých afišistů Milan Grygar vytvořil dva vynikající návrhy na Hoffmanovy filmy Maratónec a Kramerová versus Kramer. Excelentní je pak Zieglerův plakát k Půlnočnímu kovboji.

Charles Chaplin (21)

Milan Grygar vytvořil zcela ojedinělý konvolut 12 plakátů k Chaplinovým filmům, jenž nemá v českém filmovém plakátu obdoby.

Sophia Loren (22)

Plakát Pád říše římské Věry Novákové je jedním z 500 plakátů k americkým filmům, které nabízíme. Výrazný je rovněž návrh Milana Grygara k filmu Včera dnes a zítra.

Marcello Mastroianni (43)

“Božského” Marcella v italském filmu Cizinec. vystihl na svém plakátu Miroslav Hrdina. Felliniho opus Ginger a Fred pak zpracoval Milan Grygar.

Marilyn Monroe (17)

Plakát Zdeňka Kaplana Slaměný vdovec je jedním z nejkrásnějších českých plakátů, příznačně si pohrávající s atributy západního stylu života (Winston, Whiskey …)

Jeanne Moreau (13)

Nabízíme vynikající afiš Josefa Vyleťala k filmu Orsona Wellse Nesmrtelný příběh a ke klasickému snímku Rogera Vadima Nebezpečné známosti.

Paul Newman (14)

V naší nabídce nechybí plakáty ke kultovním filmům Butch Cassidy a Sundance Kid a Machálkův anatomický portrét Paula Newmana z filmu Podraz.

Jack Nicholson (31)

Vyleťalův plakát k filmu Bezstarostná jízda je kuriózní tím, že grafik musel na kožené bundě hlavního představitele na doporučení cenzora zakrýt americkou vlajku “kouřovou clonou”.

Steve McQueen (14)

Tento charismatický americký herec samozřejmě neunikl pozornosti českých výtvarníků. Sládkův Bullitův případ je toho dokladem. Vynikající je pak Zieglerův Motýlek.

Anthony Quinn (17)

Fenomenální představitel Řeka Zorby měl v Československu mnoho obdivovatelů. Dalšími zdařilými plakáty jsou Kadrnožkovi Štvanci a Bidlův expresivní Poslední bojovník.

Raquel Welch (7)

Kvůli předloze plakátu k filmu 100 pušek byl Zdeněk Ziegler předvolán na policii, aby vysvětlil, odkud vzal stodolarovou bankovku, jež tvoří součást návrhu plakátu …

Navigace