Detail výstavy

 

Plakát k výstavě, fota z instalace:

UÁÁÁ - Československý filmový plakát 1959-1989

Slovácké muzeum Uherské Hradiště (17. 6. 2010 - 12. 9. 2010) —

Ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti, Asociací českých filmových klubů a 36. Letní filmovou školou představujeme kolekci 120 nejlepších filmových plakátů ze sbírky Terryho ponožek.

Výstava autorských výtvarných filmových plakátů, které vytvořili přední českoslovenští výtvarníci v rozmezí let 1959 – 1989 pro Ústřední půjčovnu filmů v Praze.

Návrhům filmových plakátů se od počátku 60. let věnovali významní českoslovenští výtvarníci.

Díky specifické atmosféře v tehdejším Československu, kdy neexistovala komerční reklama ani trh, mohly vznikat filmové plakáty naprosto odlišné od soudobé plakátové produkce, jež existovala v ostatních zemích Evropy (kromě Polska, kde tradice autorských filmových plakátů požívala podobně privilegovaného postavení jako v Československu). Výtvarníci nemuseli za každou cenu na plakátech znázorňovat tváře herců a naopak mohli do svých výtvarných návrhů transformovat jazyk své volné tvorby, mnohdy inspirovaný v té době novými uměleckými směry, jako byly pop art, lettrismus, český informel a další. Vznikaly tak filmové plakáty vysoké umělecké úrovně.

Z existenčních důvodů (neexistence trhu s uměním, nemožnost výstav) se plakátové tvorbě, ale i další práci na poli užitého umění (obálky knih, ilustrace apod.), věnovali nejvýznamnější výtvarní umělci té doby, pro něž představovala práce na poli užitého umění jednu z mála možností obživy. Tak se zrodil zázrak československého filmového plakátu.

Obě výstavy představí zhruba 120 filmových plakátů těchto 33 autorů: Rudolf Altrichter, Jiří Balcar, Vladimír Bidlo, Bedřich Dlouhý, Ladislav Dydek, Jaroslav Fišer, Josef Flejšar, Richard Fremund, Eva Galová Vodrážková, Milan Grygar, Jiří Hilmar, Vratislav Hlavatý, Alexej Jaroš, Jaroslav Kadlec, Zdeněk Kaplan, Karel Knechtl, Jan Kubíček, ­­­­­­­­Jana Laudová, Karel Machálek, Zdeněk Palcr, Olga Poláčková Vyleťalová, Stanislav Remeš, Teodor Rotrekl, Kája Saudek, Jiří Stach, Břetislav Šebek, Karel Teissig, Karel Vaca, Stanislav Vajce, Josef Vyleťal, Miroslav Vystrčil, František Zálešák, Zdeněk Ziegler.
Československý filmový plakát se spolu s plakátem polským stal legendou na poli užitého umění v celoevropském měřítku.

Navigace