Detail výstavy

 

Fota z instalace:

POLSKI PLAKAT FILMOWY

Foyer kin Aero, Oko a Světozor - Praha (1. 12. 2014 - 28. 2. 2015) —

Výstava představuje 102 polských filmových plakátů z naší sbírky, jež vznikly v rozmezí let 1953 až 1991. V této vystavené kolekci bude představena tvorba nejvýznamnějších tvůrců polského plakátu, kterými jsou: Roman Cieslewicz, Franciszek Starowieyski, Jan Lenica, Waldemar Swierzy, Wiktor Górka, Jan Mlodozeniec, Julian Palka a Wojciech Fangor.

Polský (nejen filmový) plakát je ve své oblasti legendou. Již koncem čtyřicátých let 20. století začali polští výtvarní umělci navrhovat pro CWF (Centrala Wynajmu Filmów), obdobu naší Ústřední půjčovny filmů (ÚPF) – úchvatné filmové plakáty. A to autorsky, výtvarně – jinak než bylo běžné v ostatních zemích Evropy a v zámoří.
Talentovaní polští výtvarníci pod vedením Józefa Mroszczaka a Henryka Tomaszewského tak založili slavnou polskou školu filmového plakátu, která se během let stala legendární a inspirovala a inspiruje tvůrce plakátů napříč kontinenty. Stejně tak tomu bylo i v Československu. V květnu roku 1954 proběhla v Praze v Domě uměleckého průmyslu první výstava Polských filmových plakát, která sehrála výraznou roli při formování podoby moderního československého filmového plakátu.
Součástí sbírky TERRYHO PONOŽKY je i rozsáhlý soubor dvou tisíc polských plakátů. Kromě nich jsou jeho součástí i rozsáhlé konvoluty plakátů divadelních, výstavních, operních, cirkusových, jazzových a dalších. Všechny polské plakáty z naší sbírky jsou ke zhlédnutí na našich webových stránkách. Lze vyhledávat dle autorů, oblastí, let atd.

Navigace