Detail výstavy

 

Fotografie z vernisáže, instalace výstavy a ukázky plakátů:

Japanese Film Posters from Czechoslovak Era

České centrum Tokio; Japonsko (2. 4. 2012 - 27. 4. 2012) —

Druhé představení sbírky filmových plakátů Terryho ponožky v Japonsku obsahuje soubor filmových plakátů k japonským filmům, které vytvořili přední českoslovenští výtvarníci v rozmezí let 1959 – 1976. Tato výstava je realizována ve spolupráci s Českým centrem v Tokiu

Kolekce československých plakátů k japonským filmům, obsahuje celkem 36 různých plakátů, které vznikly v rozmezí let 1959 až 1976. Jsou v ní zastoupeny jednak plakáty k japonským katastrofickým sci-fi filmům, které byly výraznou součástí československé filmové distribuce a v Československu byly velmi oblíbené (Gappa, X-nestvůry z vesmíru, Gamera kontra Gaos, Probuzená zkáza, Útok z neznáma), tak i plakáty k filmům japonských klasiků Akiry Kurosawy ( Krvavý trůn, Nebe a peklo, Rašómon, Derzu Uzala, Dodeskaden) nebo Masaki Kobayashiho (Harakiri, Kwaidan, Vzpoura, Óda na unaveného člověka).
Mimořádnou pozornost zasluhuje především plakát Jana Kubíčka k filmu Akiry Kurosawy Krvavý trůn, který – i přesto že vznikl již v roce 1959 – zaujme svou moderností a formou. Vacův plakát k jinému Kurosawovu filmu Nebe a peklo upoutá svou výraznou koláží pro autora tak typickou. Plakát Karla Teissiga k filmu Pan Toši se během let stal jednou z ikon československého plakátu a vrcholná montáž Bedřicha Dlouhého filmu Rašómon ukazuje, co dokáže strohá a střídmá řeč mistrovského plakátu.

Speciální poděkování za realizaci této výstavy patří řediteli Českého centra v Tokiu Petrovi Holému.

Navigace