Detail výstavy

 

Plakáty, pozvánka, kronika,fotografie z instalace:

Antonín Arnold: Kinař v Nučicích

Foyer kina Aero, Praha (7. 11. 2007 - 7. 12. 2007) —

Výstava ručně malovaných plakátů doplněná instalací dokumentů a fotografií z 85 leté existence kina v Nučicích.

V rámci této výstavy měli diváci možnost přehlédnout ojedinělou instalaci ručně malovaných plakátů a dokumentů z 85. leté existence kina v Nučicích (Praha-Západ).

Pan Antonín Arnold (nar: 1932) od útlého mládí pracoval v kině. Začal coby uvaděč a pak více než 40 let působil jako vedoucí tohoto venkovského kina. Během této doby, kdy se věnoval rozvoji kulturního života v obci, maloval k filmům které hrál, velkoformátové plakáty. A to formálně jednoduchou metodou: vodovkami na balící papír. Vznikla tak originální kolekce cca 50 ručně malovaných plakátů.
Instalace dále dokumentuje vnitřní život kina, jeho stavbu, rekonstrukce a samotný provoz. Ve vystavených dokumentech lze nahlédnou pestrý život tohoto vesnického kulturního zařízení.
Ručně psaná kronika tohoto kina, která zahrnuje zprávy o prvotních letech provozu kina z 30. let zaznamenává kupříkladu promítání prvního zvukového filmu, pokyn aby „hudebníkům hrajícím ku představení byly propláceny náklady na zakoupení prasklých strun při doprovodu němých filmů“, zmiňuje první kino podnikatele kteří si kino od výboru BIA Nučice pronajímali. V pestrobarevných nákresech dokumentuje výměnu promítací desky za promítací plátno. Popisuje „výbuch ve strojovně“ a další podivuhodné události z 85 leté existence kina.

Navigace