Detail výstavy

 

ČESKOSLOVENSKÝ FILM: 1945-1989 aneb od Benešových dekretů po Sametovou revoluci

Kino Světozor - Praha, Kino Scala - Brno (1. 6. 2015 - 31. 8. 2015) —

Výstava představuje šedesát plakátů k významným filmům naší poválečné československé kinematografie. Po dobu celého jejího trvání. Aneb od Benešových dekretů znárodňujících kinematografii v roce 1945 po listopad roku 1989, který ukončil státní filmový monopol.

V roce 1957 vznikla Ústřední půjčovna filmů, která byla monopolním distributorem všech filmů na území Československa. Její propagační oddělení vybavovalo každý film, jež byl určen do české kinodistribuce, originálním plakátem. K vytvoření jeho návrhu byli pracovníky ÚPF oslovování českoslovenští propagační a užití grafici, ale i ostatní výtvarní umělci. Takováto praxe trvala až do roku 1989. Ústřední půjčovna filmů pak v roce 1991 zanikla.

Výtvarný jazyk filmových plakátů se v průběhu let měnil. Od popisně ilustrativní podoby plakátů let padesátých po vrcholné období moderních, autorských, výtvarných plakátů let šedesátých.

Výstava je členěna do skupin dle jednotlivých desetiletí.

Čtyřicátá léta zastupuje návrh plakátu Ateliéru Rotter k filmu Václava Kršky “Řeka čaruje” z roku 1947 a plakát Evy Feiglové k legendární “Daleké cestě” Alfréda Radoka. Padesátá léta představuje krásný plakát Josefa Flejšara k dalšímu filmu Václava Kršky “Stříbrný vítr” a plakát Karla Svolinského ke snímku Strakonický dudák z roku 1955.

Vrcholná šedesátá léta pak zastupují plakáty Josefa Vyleťala, Karla Vaci a Theodora Rotrekla k filmům Všichni dobří rodáci, Svatba jako řemen a Ikarie XB1 a další.

Další dekády pak obsahují plakáty k proslulým, kultovním filmům sedmdesátých a osmdesátých let: Tajemství hradu v Karpatech, Poslední leč, Marečku, podejte mi pero, Morgiana, Dívka na koštěti, Tři veteráni. Expozici uzavírají plakáty z přelomu 80. a 90. let nastupující generace grafiků (Aleš Najbrt, Pavel Beneš) k filmům Kouř a Pražská 5.

Navigace